کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان کرمانشاه برگزار شد

کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان کرمانشاه با حضور مدیران ارشد استان 29 دی ماه در هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در این کنگره اظهار داشت: از مجموع مقالاتی که به دبیرخانه رسید ۸۰ مقاله توسط هیئت داوران برای این کنگره پذیرفته شد.

جلیل بالایی بالایی توجه به فرهنگ و تحقیقات علمی و آموزشی را از اهداف اداره کل میراث فرهنگی استان دانست و افزود: هدف از برگزاری این کنگره شناسایی تاریخ معماری و شهرسازی ایران با تمرکز بر استان کرمانشاه و مستندسازی اطلاعات مربوطه است.

وی با اشاره به فاصله معماری شهری امروزی از معماری اصیل گذشته گفت:  ناآگاهی بعضا منجر به آسیب های اجتماعی جبران ناپذیر می‌شود.

معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه نیز در این کنگره، شهرسازی را پیچیده ترین اختراع بشر دانست و افزود: می‌توان پدید آمدن شهر نتیجه نگاه سیاسی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و نیز دید آمرانه حکمرانان بوده است. نیک کردار با اشاره به تنوع جوامع شهری گفت: مردم ایران در طول تاریخ، شهرها طوری بنا نهادند که علی رغم محدودیت‌ها اما نهایت آرامش را ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه معماری گذشته منطبق با نیاز جامعه آن روز شکل گرفت، گفت: معماری امروز به سمت بی‌هویتی کامل می‌رود و لذا باید از این آسیب و مشکل جلوگیری شود. نیک کردار با اشاره به سابقه ۸ هزار ساله یکجانشینی در کرمانشاه افزود: شاهد این ادعا گنج دره هرسین است که حکایت از سابقه طولانی این دیار دارد. وی بیان کرد: تا پیش از انقلاب، دنیا ما را با نفت و فرش می شناخت اما امروز ایران به واسطه تاریخ و تمدنی عظیم در دنیا شناخته شده که مایه بسی افتخار است.