کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان قم برگزار شد

کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان قم با حضور دکتر محمدحسن طالبیان؛ معاون میراث فرهنگی کشور و مدیران ارشد استان در تالار مرکزی شهر در 30 دی ماه برگزار شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم با اشاره به این که معماری یکی از تاثیرگذارترین هنرها در راستای نمایش ساختارهای رفتاری بوده است گفت: این هنر از فرهنگ جامعه نشات می‌گیرد چرا که هر ساختمان با شکوه بر اساس تمدن و فرهنگ خاصی ایجاد شده است و در هر دوره‌ای تمدن‌ها، ساختمان‌های منطبق با فرهنگ را از خود به جای گذاشته‌اند.

عیسی رضایی با بیان اینکه شاهکارهای معماری ایرانی میان مردم ناشناخته مانده است، تصریح کرد: هزاران جوینده علم در شهر قم حضور دارند و میلیون‌ها زائر در طول سال برای زیارت حرم کریمه اهل بیت(ع) به شهر قم سفر می‌کنند به همین علت معرفی و حفظ از آثار این مرکز ترویج آموزه‌های دینی اهمیت بسیاری داشته و رسالت همگان است. عیسی رضایی روز پنجشنبه در چهارمین کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی قم اظهار داشت: در استان قم بیش از 350 اثر تاریخی وجود دارد که هر شخصی نسبت به حفظ آثار تاریخی که هویت یک ملت است باید کوشا باشد. وی ادامه داد: شهر قم پایگاه علمای دین اسلام و حرم مطهر حضرت معصومه(س) نگین این شهر است که سالانه هزاران زائر داخلی و خارجی را پذیراست.

وی با اشاره به این که معماری یکی از تاثیرگذارترین هنرهاست گفت: معماری اسلامی و ایرانی حاصل فرهنگ یک جامعه است و می تواند هویت یک ملت را به نمایش بگذارد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم افزود: جمع آوری اسناد و اطلاعات از تاریخ و تجربه گذشتگان در معماری ایرانی و اسلامی می تواند نقش مهمی در مدیریت معماری و شهرسازی ارائه کند. وی بیان داشت: شهرسازی نیازمند پشتیوانه علمی است از این رو باید مشکلات شهرها شناسایی شود و بر اساس اصلاح زیرساخت ها بتوان معماری اسلامی و ایرانی را ترویج کرد.

همچنین دبیر علمی کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم در ادامه این مراسم از ارسال بیش از 60 مقاله به دبیرخانه این کنگره یاد کرد و گفت: 43 مورد از این مقالات انتخاب شده است تا در قالب یک کتاب جامع به چاپ برسد.سید شبنم فاطمی با تاکید بر اینکه کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم به دنبال حمایت از عملکرد موسسات پژوهشی و علمی است، تصریح کرد: این کنگره می‌تواند با بررسی تاریخ معماری و شهرسازی رفع بخش قابل توجهی از مشکلات زیرساختی را رقم بزند.

محمد حسن طالبیان روز پنجشنبه در  کنگره تاریخ معماری و شهرسازی قم افزود: در اطراف حرم حضرت معصومه(س) شاهد ساخت و ساز ساختمان های بلند هستیم که به تخریب و از بین بردن بافت های تاریخی دامن می زند این در حالی است که در کشورهای دیگر شاهد حفظ آثار تاریخی هستیم. وی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به دنبال احیای بافت های تاریخی است از این رو حفظ حریم حرم مطهر در دستور کار سازمان قرار گرفته است تا از ساخت و ساز های بلند در اطراف حرم جلوگیری شود. وی با اشاره به حفظ میراث معنوی در سطح کشور گفت: میراث معنوی و ناملموس که برگرفته از میراث فرهنگی است باید در کشور مورد اهتمام ویژه قرار بگیرد. طالبیان افزود: باید گردشگران خارجی، فرهنگ کشورمان را به عنوان سوغات معنوی هدیه ببرند چراکه کشور ما دارای فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی است. وی با اشاره به این که آثار تاریخی به عنوان هنر گذشتگان باید برای الگو گیری مورد توجه قرار گیرد گفت: برداشت های غلطی در حوزه میراث فرهنگی و معماری اسلامی ایجاد شده است که نباید از آنان تجربه کسب کرد بلکه باید از میراث گذشتگان به عنوان ثروتی عظیم بهره برد.

طالبیان گزارشی از وضعیت چهارمین دوره برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران ارائه کرد و گفت: سه دوره گذشته این کنگره در بم برگزار شد و مهر ماه سال آینده چهارمین دوره کنگره در بم برگزار می ‌شود که پیش از آن کنگره های استانی در سراسر استان ها در حال برگزاری است. معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: هدف از برگزاری کنگره‌ های استانی شناخت و معرفی میراث فرهنگی در معماری اسلامی و ایرانی و الگو برداری از آن است. طالبیان اضافه کرد: تا کنون شش استان کنگره استانی را برگزار کرده و این هفته هشت استان این کنگره را برگزار می‌ کنند که در راستای برگزاری این کنگره ها، دستاوردهای آن به صورت مکتوب به چاپ می رسد.

وی هم چنین با اشاره به ضرورت رعایت زیرساخت های طبیعی گفت: در گذشته معماران و شهرسازان، نشانه‌ های شهری و تاریخی مهم را رعایت می ‌کردند و زیرساخت ها را بر اساس آن می ساختند. معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ادامه داد: معماری توسعه پایدار در گذشته داشت از این رو دستگاه های مختلف می توانند از دید میراث فرهنگی به شهرسازی ها اهمیت دهند.

آیت الله محسن اراکی روز پنجشنبه در کنگره استانی تاریخ معماری و شهرسازی ایران ادامه داد: بخشی از فقه عمرانی و شهری توسط مرکز پژوهشی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تدوین شده است. وی ادامه داد: فقه عمران شهری هویت اسلامی شهر است که باید مورد توجه قرار بگیرد، از این رو هنجارهای متناسب با آن را می طلبد و در رفتارهای اجتماعی، شهر را جلوه می بخشد از این رو اگر هویت اسلامی در جامعه را قبول داریم باید بر اساس آن هنجارهای اجتماعی را در حوزه های مختلف زندگی رعایت کنیم. دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به این که فرهنگ هویت هر جامعه است گفت: هویت جامعه اراده جامعه را شکل می دهد، از این رو هر قدر هویت جامعه محکم تر باشد دستیابی به ارزش ها و مقاصد به راحتی صورت می گیرد. وی افزود: هر شهری روحی دارد از این رو اگر شهر دارای شهروند باشد ماهیت و هویت خاصی خواهد داشت چراکه شهر موجود زنده است.

وی بر حفظ میراث فرهنگی در جامعه تاکید کرد و گفت: با حفظ آن می توان در برابر هویت های مهاجم ایستادگی کرد، یکی از نکات منفی غرب این است که هویت زداست و هویت های دیگر را در خویش ذوب می کند. دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که هویت شهر قم باید تعریف شود گفت: میراث فرهنگی قم حاکی از میراث اسلامی و اهل بیت(ع) است از این رو نباید بافت های تاریخی و فرهنگی قم را از بین برد که این بافت ها نقش مهمی در میراث فرهنگی کشور دارد.